واحد آموزش مترجمین

به واحد آموزش مترجمین خوش آمدید.

شبکه مترجمین وب ترنس، مجموعه ای کشوری است که در حوزه خدمات ترجمه آنلاین و تخصصی غیر رسمی یا آکادمیک فعالیت می نماید. خدمات تخصصی شبکه مترجمین وب ترنس برای مشتریان شرکتی و دانشگاهی با نرخ رقابتی و کیفیت بالا ارائه می شود. مهم ترین سرویس تخصصی شبکه مترجمین وب ترنس ترجمه می باشد. ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی مهم ترین خدمات مجموعه است.

جهت استخدام (جذب/ثبت نام مترجم) به عنوان مترجم در مرکز ترجمه وب ترنس کلیک نمایید »

واحد آموزش مترجمین بخشی است که اطلاعات مفیدی را در خصوص ترجمه و نحوه استفاده از ابزارهای مختلف در اختیار مترجمین قرار می دهد. در این بخش موضوعات آموزشی و قوانین و مقررات ترجمه در قالب موضوعات ذیل منتشر شده اند :

 • آموزش نحوه همکاری با وب سایت وب ترنس
 • آموزش استفاده از نرم افزار winrar و winzip
 • آموزش رمزگذاری بر روی فایل های rar و zip
 • آموزش نحوه آپلود فایل در سایت های sharing
 • قوانین و مقررات و ضوابط ترجمه (جهت دانلود کلیک نمایید.)

آموزش نحوه همکاری با وب سایت وب ترنس :

 

آموزش استفاده از نرم افزارهای WINRAR :

نرم افزار winrar مشابه نرم افزار winzip بوده و امکانات بیشتری دارد. يكي از روشهايي كه به وسيله آن فايلها فضاي كمتري را در هارتتان اشغال مي كنند استفاده از نرم افزارهاي فشرده سازي مي باشد يكي از معروف ترين اين نرم افزارها فشرده سازي نرم افزار WinRar مي باشد . WinRar نرم افزاري مي باشد كه فايل هاي فشرده را با پسوند Zip و Rar ايجاد مي كند. شما مي توانيد با استفاده از اين نرم افزار روي فايلهاي فشرده شده قفل گذاري كنيد و حتي مي توانيد بدون setup  اقدام به نصب برنامه ها كنيد.

مراحل فشرده سازي يك فايل :
 • براي فشرده كردن يك فايل ابتدا به محلي كه فايل مورد نظرتان در آن جا قرار دارد برويد و سپس دكمه Add از نوار دكمه ها را كليك كنيد ؛ تا پنجره Archive Name ظاهر شود.
 • با كليك كردن بر روي كليد brows محلي را كه مي خواهيد فايل فشرده در آن قرار گيرد تعيين نماييد.
 • در كادر Archive Name يك نام براي فايل فشرده اي كه مي خواهيد ايجاد كنيد انتخاب و تايپ كنيد. (به صورت “rar.نام مورد نظر” يا “Zip.نام مورد نظر” با توجه به كادر Archive Format) * در قسمت پايين پنجره گزينه هايي وجود دارد كه با انتخاب آن مي توانيد تنظيماتي براي فايل فشرده انجام دهيد. به طور مثال در قسمت Archiving Options با انتخاب گزينه Create SFX archive يك فايل فشرده با پسوند exe ايجاد نماييد يا با انتخاب گزينه Delete files after archiving فايلي اصلي را كه از روي آن فشرده سازي كرديد پاك كنيد.
 • بعد از انجام تنظيمات مورد نظرتان بر روي دكمه OK كليك نماييد تا فايل فشرده ايجاد شود.
باز كردن يك فايل فشرده
 • براي بازكردن يك فايل فشرده بر روي دكمه Extract To از نوار دكمه ها كليك نماييد. با كليك بر روي اين دكمه پنجره اي ظاهر مي شود كه در آن مي توانيد تنظيمات مربوط به فايلي را كه مي خواهيد از حالت فشرده خارج كنيد انجام دهيد.
 • در قسمت Destination نام و محل فايل باز شده را تعيين نماييد، همانطور كه مشاهده مي كنيد به طور پيش فرض محل باز شدن كنار فايل فشرده مي باشد. چنانچه بخواهيد مي توانيد اين مسير را تغيير دهيد، براي اين منظور كافيست از پنجره سمت راست محلي را كه مي خواهيد فايل مورد نظرتان در آن قرار گيرد انتخاب نماييد و بعد از انجام تنظيمات مربوطه بر روي دكمه OK كليك كنيد تا عمليات Extract يا باز كردن فايل آغاز شود.

 چگونه بر روي يك فايل فشرده Password بگذاريم:

از ديگر قابليت هاي فشرده سازي يك فايل اين است كه مي توانيد بر روي فايل هاي فشرده Password قرار دهيد تا از دسترسي ديگران به اين فايل جلوگيري كنيد. براي اين كار به ترتيب مراحل زير را انجام دهيد:

 • فايلي را كه مي خواهيد فشرده نماييد انتخاب و بر روي دكمه Add از نوار منوها كليك كنيد.
 • به قسمت Advance رفته و بر روي دكمه Password كليك نماييد.با كليك كردن بر روي اين قسمت پنجره وارد كردن پسورد ظاهر مي شود كه مي توانيد كلمه رمز را در آن تايپ نماييد.بعد از وارد كردن رمز بر روي دكمه OK كليك نماييد تا فايل فشرده ايجاد شود.(توجه داشته باشيد در صورت فراموش كردن اين كلمه امكان دسترسي با اطلاعات اين فايل فشرده شده را نخواهيد داشت مگر با استفاده از نرم افزارهاي خاص كه زمان زيادي لازم دارد تا پسورد اين فايل را پيدا كند).

يكي از روشهاي ساده براي فشرده كردن و يا باز كردن يك فايل فشرده استفاده از منوي راست كليك است. با نصب WinRar گزينه هايي به منوي راست كليك بر بروي فايل اضافه مي شود كه مي توانيد براي فشرده كردن يك فايل و يا باز كردن يك فايل فشرده از اين گزينه ها استفاده نماييد.

آموزش نحوه آپلود فایل در سایت های sharing

اگر حجم فایل بسیار حجیم باشد و امکان آپلود آن بر روی سایت وب ترنس میسر نباشد بهترین راه آپلود فایل مربوطه بر روی هاست های رایگان و حرفه ای است. روش کار به این صورت است که شما وارد یکی از سایت های رایگان زیر شده و در آن ثبت نام می کنید. سپس این امکان را خواهید داشت که وارد سایت فوق شده و تا حجم مشخصی که سایت به صورت رایگان دراختیارتان می گذارد آپلود فایل داشته باشید. پس از آپلود یک فایل به صورت کامل، لینکی از طرف سایت به شما داده می شود. کافیست این لینک را برای وب ترنس ارسال نمایید تا فایل را دانلود نماییم. در صورتی که در این خصوص نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید در بخش نظرات (قسمت پایین) طرح نمایید.

لیست سایت های آپلود رایگان فایل :
۴shared.com dropbox.com Microsoft DivShare.com mediafire.com
پیشنهاد ما : پیشنهاد وب ترنس استفاده از وب سایت آپلود رایگان ۴shared.com است.

قوانین و مقررات ترجمه :

یکی از نکات مهم در ترجمه حرفه ای متن این است که :

 • مترجم می بایست در ترجمه متن علت، هدف، مخاطب ترجمه، مسائل، ضرورت ها و ارجحیت ها را مدنظر داشته باشد.

ماسوای بحث هزینه و سرعت ترجمه، مهم ترین رکن خدمات ترجمه، کیفیت آن است. تمامی مشتریان ترجمه را در هر دو بخش ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی افراد و سازمان ها و نهادهایی تشکیل می دهند که با جوامع بین المللی در ارتباطند. دارای دانش قوی و پویا هستند. بنابراین، مهم ترین وظیفه مترجم تامین کیفیت ترجمه است تا مشتریان مفاهیم را به درستی دریافت کنند. سفارش های ترجمه در تمامی گروه های تخصصی ثبت می شوند . از مترجمین حرفه ای انتظار داریم در تمامی رشته های تخصصی عرض اندام نمایند. یک مترجم حرفه ای در بیش از یک رشته تخصصی دارای دانش و تجربه ترجمه است.

ترجمه در سه حالت کلی ارائه می شود :

ردیف نوع ترجمه : توضیح در خصوص نوع ترجمه :
۱ ترجمه تحت الفظی ترجمه کلمه به کلمه – این نوع ترجمه از نظر وب ترنس مردود است.
۲ ترجمه اصطلاحی این نوع ترجمه در تلاش است تمامی محتوا را به شکل اصلی و رایج زبان مقصد بیان کند. (مدنظر وب ترنس)
۳ ترجمه آزاد در این نوع ترجمه، اطلاعات مازاد بر آنچه در متن مبدا است در ترجمه متن آورده می شود. (مورد نیاز نیست)

وب ترنس صرفا ترجمه اصطلاحی را از مترجم درخواست می نماید. مشتریان نیز صرفا به دنبال دریافت ترجمه دقیق و اصطلاحی هستند. سایر اشکال ترجمه تجاری نبوده و مورد قبول وب ترنس نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *